بهداشت دستگاه تناسلی مردان و چکاپ بیضه ها

javahermarket

چهارشنبه 18 بهمن 1391  10:49 ب.ظ

نوع مطلب :زناشویی  ،سلامت  ،

 بهداشت دستگاه تناسلی مردان و چکاپ بیضه ها

 

در مورد بهداشت دستگاه تناسلی مردانه  همانطور که در مبحث بهداشت تناسلی زنانه هم گفته شد، شستشوی مداوم و زدودن موهای زائد آن در عین سادگی بسیار موثر خواهد بود. همچنین بهتر است دستگاه تناسلی را پس از هربار شستشو حتما خشک کنیم زیرا مرطوب بودن آن موجب فراهم شدن محیط مناسبی برای رشد عوامل بیماریزا خواهد بود. 

معاینه کردن بیضه ها یکی از مواردی است که باید جزء اعمال روتین هر بار معاینه پزشکی قرار بگیرد. علاوه بر معاینه توسط پزشک, هر فرد خود نیز باید بتواند بیضه ها را در فواصل منظم معاینه بکند. اما دلیل این همه اصرار بر این معاینه چیست؟
معاینه بیضه ها فرد را از وجود یا عدم وجود سرطان بیضه مطلع می کند. سرطان بیضه یکی از شایع ترین تومورهای توپری است که در سنین 20 تا 35 سالگی بیشترین بروز را دارد. علت اصلی اهمیت به این سرطان و طراحی یک معاینه برای آن این است که سرطان بیضه هم مانند سرطان پستان، در صورتی که زود تشخیص داده شود کاملا قابل درمان است ولی در صورتی که درمان نشود قابل سرایت به لنف نود های تمام بدن و همچنین بافت ریه ها است.
شرایطی که در آنها ریسک بروز سرطان بیضه بیشتر از جمعیت عادی است عبارتند از: 
سابقه فامیلی سرطان بیضه, سابقه بیضه نزول نکرده, وجود توده در بیضه، صدمه به اسکروتوم.
اما خود آزمایی بیضه ها چگونه انجام می شود؟
بهترین زمان برای این معاینه بعد از یک حمام است. زیرا آب گرم اسکروتوم را شل می کند و بیضه ها پایین تر می آیند. بطور معمول یکی از بیضه ها از دیگری بزرگتر است و این مورد نگران کننده ای نیست. 
اما  فواصل زمانی این معاینه چگونه باید باشد؟
مردان جوان باید هرماه این معاینه را انجام بدهند. بهتر است اولین معاینه نزد پزشک انجام بگیرد تا او شما را با بافت طبیعی بیضه آشنا بکند. 
و اما معاینه:* هر دست را از زیر با یک دست ساپورت کنید و با دست دیگر آن را معاینه کنید. 
* هر بیضه را بین شصت و بقیه انگشتان بچرخانید. بیضه باید بافتی نرم داشته باشد، تقریبا مثل بافت یک تخم مرغ پخته، البته بدون پوست. 
* اپیدیدم مثل یک جسم ویرگولی به بالای بیضه ها چسبیده است. پس لمس این جسم ویرگولی شکل غیر طبیعی نیست. 
* باید در بیضه ها به دنبال یک توده، یا نودول بگردیم. غالبا در سرطان ها این نودول ها دردناک هستند.
* هدف از این معاینات آشنا شدن شما با سایز، شکل و وزن هر بیضه است. این اتفاق در معاینات مکرر شما می افتد و موجب خواهد شد هر تغییری را زود متوجه بشوید. 
اما علامت های سرطان بیضه کدامند؟

توده کوچک دردناک در بیضه، بزرگ شدن سینه ها به صورت ناگهانی و زیاد یا درد در سینه ها، بزرگ شدن اندازه بیضه ها، تجمع جدیدی از مایع یا خون در اسکروتوم دور بیضه ها، درد در بیضه ها.
در صورتی که این علامت ها را در بیضه یافتید باید به متخصص اورولوژیست مراجعه بکنید تا شما را معاینه بکند.

 


نوشته شده توسط: موسی نایینی | آخرین ویرایش:- | نظرات ()

برچسب ها: بیضه ، سرطان بیضه ، بهداشت ، دستگاه تناسلی ، چکاپ بیضه ها ،
سیستم افزایش آمار هوشمند تک باکس

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic