طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی

javahermarket

شنبه 29 تیر 1392  10:41 ب.ظ

نوع مطلب :موفقیت  ،اقتصاد  ،راه رسم زندگی  ،

طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی

مقدمه :
     امروزه كسب و كارهای خانگی به عنوان راهكاری مهم برای ایجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب می گردند. قابلیت انجام این نوع كسب و كار در «منزل» سبب ایجاد مزایای بسیاری برای شاغلین آن ها می شود، كه از جمله می توان به ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه های مربوط به خرید، رهن و اجاره كارگاه و ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی كار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه های كار خانوادگی، امكان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد- شاگردی بین اعضاء خانواده و... اشاره نمود.
باید توجه داشت كه در سالیان اخیر به دلیل تحولات عظیم در بخش فناوری اطلاعات در جهان و ایجاد مشاغل جدید، امكان اشتغال خانگی برای بسیاری از افراد در زمینه های IT  نیز فراهم گردیده است. این مشاغل كه روزانه در سراسر جهان تعداد آن ها رو به فزونی و تنوع 
می باشد این امكان را فراهم می آورد تا افراد بتوانند در محیط خانه با استفاده از رایانه و وسایل جانبی مورد نیاز، به انجام كسب و كارهای گوناگون در این حوزه بپردازند.


راهنما:
 

- متقاضیان مشاغل خانگی لازم است متناسب با نوع فعالیت مورد نظر خود یكی از فرم های ثبت نام (مستقل – تحت پوشش – پشتیبان )   را تكمیل  نمایند . فرمهای تكمیلی توسط دستگاه اجرائی ذیربط بررسی شده و در صورت تائید طرح در دستگاه اجرائی ، مجوز مربوطه صادر خواهد شد. 
-    فهرست رشته های مشاغل خانگی – اطلاعات تعدادی از رشته های مشاغل خانگی – فرم ثبت نام متقاضیان  به تفكیك مستقل- تحت پوشش – پشتیبان در سایت وزارت كار و امور اجتماعی ( ( www.irimlsa.irبخش مشاغل خانگی موجود  و قابل مشاهده می باشد .
-    متقاضیان مشاغل خانگی باید  از مهارت و تخصص كافی جهت انجام شغل خانگی مورد نظر برخوردار باشند.
-    در صورتیكه شغل مورد نظرمتقاضی در فهرست مشاغل خانگی موجود نباشد، متقاضی می تواند شغل مد نظر خود را پیشنهاد نماید .مشاغل پیشنهادی متعاقباً بررسی و در صورت تصویب ، به فهرست مشاغل خانگی اضافه خواهند شد.
-    اشخاصی كه در قالب فرم افرادتحت پوشش ثبت نام می نمایند، در صورت داشتن شرایط لازم و وجود پشتیبان متناسب با شرایط آنان، به شخص پشتیبان معرفی خواهند شد.
-    ثبت نام افراد تحت پوشش به معنای اشتغال قطعی یا فوری فرد ثبت نام شده نمی باشد.
-    انجام فعالیت توسط  سایر اعضای خانوار منوط به موافقت و رضایت سرپرست خانوار می باشد .
- متقاضیان انجام فعالیت در قالب تعاونی لازم است گزینه "تعاونی" را انتخاب نمایند.
- پس از تكمیل فرم ثبت نام ، درصورت اطمینان از صحت اطلاعاتی كه در فرم وارد نموده اید ، با كلیك بر روی علامت   ثبت نام خود را قطعی نمایید . 
- سئوالات مربوط به هزینه و تسهیلات مورد نیاز فعالیت ، صرفاً برای اطلاع از نقطه نظر شما بوده و تعیین میزان تسهیلات مورد نیاز بر عهده دستگاه های اجرایی ذیربط می باشد 

تعاریف:
-  مشاغل یا كسب و كار خانگی: آن دسته از فعالیت هایی است كه توسط عضو یا اعضا خانواده در فضای مسكونی در قالب یك طرح كسب و كار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحد های مسكونی همجوار شكل می گیردو منجر به تولید خدمت یا و یا كالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسكونی می گردد. شاغلین كسب و كار مذكور برای كسب منافع به صورت های ذیل فعالیت می نمایند:
1-    انجام فعالیت به صورت كارمزدی برای كارفرمای خارج از محیط مسكونی
2-    انجام فعالیت مستقل اعم از تامین مواد اولیه تا عرضه و محصول به خارج از محیط مسكونی
3-    انجام فعالیت به صورت تعاونی ،اتحادیه ویا مشاركت با بنگاه های بالا دستی تامین كننده مواد اولیه و عرضه محصول آنان در بازار ، ترجیحا به صورت كسب و كار خوشه ای
-    پشتیبان : منظور اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند كه مسئولیت حمایت از تعدادی از شاغلین خانگی را در كل فرآیند تولید و  ارائه خدمات، اعم از آموزش، تهیه و توزیع مواد اولیه و ابزار كار (حسب مورد ) ، مشاوره ، طرحی ، نوآوری ، بسته بندی ، بازاریابی و فروش به عهده بگیرند.
- افراد تحت پوشش : افرادی كه متقاضی انجام فعالیت زیرمجموعه یك فرد حقیقی یا حقوقی دیگر می باشند . بدیهی است این موضوع با تحت پوشش نهادهای حمایتی بودن ارتباطی نداشته و متفاوت می باشد. 
-    مستقل (خوداشتغالی) : نوعی اشتغال  است كه فرد می تواند با اتكاء به توان شخصی، خلاقیت و ابتكار ، به شكل خویش فرمایی به فعالیتهای تولیدی و خدماتی بپردازد كه در نتیجه منجر به كسب در آمد و ایجاد فضای كسب و كار می شود.
-    كسب و كار مجازی: كسب و كاری است كه در آن از اینترنت جهت انجام تبلیغات و فروش كالا و خدمات استفاده می گردد.


نوشته شده توسط: موسی نایینی | آخرین ویرایش:- | نظرات ()

برچسب ها: ب و كار مجازی ، خوداشتغالی ، شاغلین خانگی ،
سیستم افزایش آمار هوشمند تک باکس

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic