دوستتان دارم!

javahermarket

چهارشنبه 31 فروردین 1390  11:25 ب.ظ

دوستتان دارم!

 


نوشته شده توسط: موسی نایینی | آخرین ویرایش:- | نظرات ()

اختصاصی/ الکتروموتورهای دور متغیر 30 تا 40 درصد مصرف انرژی الکتریکی نیروگاهها را کاهش می دهد

javahermarket

چهارشنبه 31 فروردین 1390  01:14 ب.ظ

اختصاصی/ الکتروموتورهای دور متغیر 30 تا 40 درصد مصرف انرژی الکتریکی نیروگاهها را کاهش می دهد
 

اقتصاد. نیرو. نیروگ
مدیرعامل نیروگاه منتظرقائم گفت: صرفه جویی در میزان انرژی مصرفی نیروگاهها از موضوعات مهم در صنعت تولید است که استفاده از
الکتروموتورهای دور متغیر 30 تا 40 درصد در انرژی الکتریکی صرفه جویی خواهد کرد. عبدالرضا گودرزی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود:
درخصوص اقدامات این حوزه در جهت اصلاح الگوی مصرف، افزود: استفاده از الکتروموتورهای دور متغیر، دور موتور را کنترل می کند و در صرفه جویی انرژی نقش بسزایی دارد. وی با بیان اینکه این الکتروموتورها از هدر رفت انرژی اطراف بویلرهای حرارتی جلوگیری می کند، ادامه داد: استفاده از پمپهای تغذیه آب دور متغیر نیز در صرفه جویی اثرگذار خواهد بود. مدیرعامل نیروگاه منتظرقائم اظهار داشت: چک کردن اطراف بویلرهای حرارتی و ترمیم اشکالات نیز تاثیر بسزایی در صرفه جویی مصرف انرژی نیروگاهها خواهد داشت. گودرزی توضیح داد: در صورتی که هدررفت انرژی حرارتی به حداقل برسد هم در مصرف سوخت داخل نیروگاهها و هم در مصرف گاز صرفه جویی قابل توجهی خواهد شد لذا هرچه سوخت کمتری در تولید مصرف شود، کاهش آلودگی هوا را نیز سبب خواهد شد. وی استفاده از سیستم های روشنایی کم مصرف و سیستم گرمایشی و سرمایشی اتوماتیک در نیروگاهها را از دیگر موارد اثرگذار در صرفه جویی انرژی در نیروگاهها عنوان کرد. مدیرعامل نیروگاه منتظر قائم اظهارداشت: نیروگاهها بعنوان تولیدکننده اگر در مصرف داخلی بهینه شوند و میزان مصرف انرژی خود را کاهش دهند، راندمان آنها افزایش خواهد یافت. گفتنی است نیروگاه منتظر قائم دارای 13 واحد نیروگاهی بخار و سیکل ترکیبی است که تولید ظرفیت اسمی آن یک هزار و 600 مگاوات است


نوشته شده توسط: موسی نایینی | آخرین ویرایش:- | نظرات ()

مدیریت مصرف در صنایع

javahermarket

چهارشنبه 31 فروردین 1390  09:10 ق.ظ

مدیریت مصرف در صنایع

 

 

مدیریت مصرف به مجموعه روشها و اقداماتی گفته می شود كه برای بهینه سازی مصرف به كار گرفته میشود.این روشها معمولا به سه گروه تقسیم می شوند :

گروه اول - روشهایی هستند كه هزینه ای نداشته باشند مثلا استفاده درست از وسایل و دستگاهها و مراقبت و نگهداری از آنها .

گروه دوم - روشهایی هستند كه هزینه دارند اما این هزینه ها چندان زیاد نیست (روشهای كم هزینه ) مانند تعمیر و نگهداری وسایل ، اندازه گیری میزان مصرف انرژی در دستگاههای مختلف یك كارخانه و نظارت بر تغییر مصرف هر دستگاه ، عایق كاری لوله ها و كانالها ، اجرای برنامه های آموزشی در خصوص روشهای كاهش انرژی .

گروه سوم - روشهای پر هزینه هستند . در این روشها باید تغییرات اساسی جهت بهبود مصرف انرژی در دستگاهها ، تاسیسات و ساختمانها بوجود آورد مثلا اگر كارخانه ای كهنه و قدیمی باشد باید در صورت نیاز و امكان صرفه جویی انرژی ، دستگاههای آنرا با دستگاههای نو تعویض كرد یا دستگاههای تكمیلی در جهت جلوگیری از اتلاف انرژی نصب نمود یا اگر ساختمانی كهنه شده باشد باید تمام تاسیسات گرمایش و سرمایش آنرا تعویض كرد.

کاهش هزینه های برق مصرفی بخش کوچکی از نتایج حاصل از بهینه سازی مصرف انرژی میباشد ، نتایج بسیار قابل توجه دیگر آن افزایش طول عمر تجهیزات الکتریکی ، کاهش دفعات خرابی و در نتیجه کاهش هزینه های توقف خط تولید است.

نکته قابل توجه این که راهکارهای پر هزینه نیز بازگشت سرمایه قابل قبولی ( 1 تا 3 سال ) دارند.این راهکارها عمدتا مرتبط با تغییر تکنولوژی یا فرآیند هستند و موجب صرفه جویی قابل ملاحظه ای در مصارف انرژی الکتریکی میشوند.

با کاهش تدریجی بهای تجهیزات بهینه سازی مصرف ، افزایش قیمت انرژی و بالا رفتن حساسیت ها نسبت به تداوم تامین برق ، اجرای راهکارهای هزینه بر هر سال ارزانتر شده و از توجیه اقتصادی بیشتری برخوردار میشوند .

بخش صنایع

منظور از این بخش ، مصارفی از انرژی است كه در كارخانجات به مصرف می رسد تا انواع كالا ها تولید شود و در اختیار مصرف كنندگان قرار گیرد . تمامی كارخانجات ، مصرف كنندگان بزرگ انرژی هستند ، اما بعضی از آنها بیشتر از دیگران انرژی مصرف می كنند . به این گروه كارخانجات بسیار انرژی بر می گویند . كارخانجات تولید سیمان ، فولاد و فلزات و همچنین نیرو گاهها یعنی كارخانجات تولید برق ، انرژی زیادی به صورت برق یا مواد سوختنی مصرف می كنند . نوع انرژی مصرف شده در صنایع یكسان نیست و به نوع صنعت وابسته است . در صنایع شیمیایی بیشتر از انرژی فسیلی (نفت و گاز)و در صنایع فلزی (با كوره های الكتریكی نظیر صنایع فولاد ، آلومنیوم ، آهن ، مس) بیشتر از انرژی برق استفاده میشود.در بعضی از صنایع هم مثل صنایع ساخت سیمان ، كاغذ سازی و صنایع غذایی (نظیر صنایع قند و شكر) از هر دو نوع انرژی به میزان تقریبا یكسانی استفاده می شود . در كشور ما تقریبا 27% یعنی حدود یك سوم از كل انرژی در این بخش مصرف می شود . اما باید توجه داشت كه مصرف انرژی در این بخش - كه در حال حاضر كمتر از بخش خانگی و تجاری است -به سرعت افزایش می یابد ، زیرا كشورمان در حال سازندگی است و تعداد كارخانجات روز به روز بیشتر می شوند . بنابراین ، اعمال مدیریت مصرف در این بخش نیز حایز اهمیت است . اقدامات مدیریت مصرف در بخش صنایع شامل چند رده مهم می شود كه عبارتند از :

آموزش و آگاه سازی ، ممیزی انرژی ، مدیریت بار و باز یافت انرژی .آموزش و آگاه سازی

نخستین اقدام ، اقدامات آموزشی و آگاه سازی هستند . تشكیل دوره های آموزشی و سمینارها ، انتشار كتابها و تهیه فیلمهای آموزشی برای مدیران و تكنسینهای كارخانه ها ، راههای استفاده درست از وسایل و روشهای كنترل و نظارت و امكانات بهینه سازی مصرف انرژی را به آنها می آموزد . تجربه كشورهای مختلف نشان داده است كه برنامه های آموزش و آگاه سازی می توانند نقش موثری در كاهش مصرف انرژی و بهینه سازی آن داشته باشند . برآورد ها نشان داده كه اقدامات انجام شده در این زمینه تا 20 درصد انرژی را كاهش داده است . آموزش و آگاه سازی در هر یك از بخشهای انرژی بر ، شكل خاصی دارد كه در هر مورد به آنها اشاره خواهیم كرد .ممیزی انرژی

ممیزی انرژی به روشهایی گفته می شود كه وضعیت یك كارخانه را از لحاظ مصرف انرژی مشخص میكند. در این روشها ، چند مرحله اساسی وجود دارد .

مرحله اول آن فعالیتهای كارخانه و محصولات آن ، نوع انرژیهایی كه بكار می برد ، روشهایی كه برای تولید از آنها استفاده می كند و همچنین دستگاهها و ماشینهایی كه در آن كارخانه مشغول بكار هستند ، مشخص می شود كه چه مقدار انرژی با چه هزینه ای در كجای كارخانه به مصرف می رسد ، آیا بخشی از این انرژی تلف می شود ؟ اگر چنین است ، دلیل تلف شدن انرژی چیست ؟ در كجای كارخانه یا در كدام دستگاهها و ماشینها این اتلاف انرژی وجود دارد ؟ میزان اتلاف چقدر است ؟

دومین مرحله ، اندازه گیریهای مختلف است . ساده ترین روش اندازه گیری آن است كه صورتحسابهای برق و مواد سوختی كارخانه را بررسی كنیم و ببینیم در یك دوره زمانی مشخص چقدر انرژی مصرف شده است ، سپس باید حجم تولیدات كارخانه را محاسبه كنیم و ببینیم در همان مدت ، چه مقدار محصول تولید شده و برای هر محصول چقدر انرژی مصرف كرده ایم ؟ نتیجه این محاسبه ، یعنی میزان مصرف انرژی برای هر واحد تولید را شدت انرژی می نامیم . مطالعات نشان داده است كه میزان شدت انرژی در كشور ما تقریبا سه برابر بیشتر از سایر كشور هاست ، یعنی ما برای آن كه محصول مشخصی را در مقایسه با سایر كشورها تولید كنیم سه برابر بیشتر از انرژی استفاده می كنیم .

سومین مرحله آن است كه اولویتها را برای انجام دادن اصلاحات تعیین كنیم ، یعنی به مسئولان كارخانه نشان دهیم كه از كجا و از چه بخشهایی بهینه سازی مصرف انرژی را آغاز كنیم .

چهارمین مرحله آن است كه هزینه های لازم برای انجام اصلاحات را بر آورد كنیم و تعیین كنیم كه اگر كارخانه در این كار سرمایه گذاری كند چقدر در هزینه انرژی خود صرفه جویی خواهد كرد و در چه مدت سرمایه اش باز خواهد گشت . مجموعه این موارد به صورت یك گزارش و دستورالعمل مشخص به مسئول كارخانه ارائه می شود تا اصلاحات لازم را انجام دهد .مدیریت بار

منظور از بار ، بار الكتریكی است . یعنی میزان الكتریسیته ای كه هر مصرف كننده در هر زمان از شبكه برق مصرف می كند . هر گونه مصرف برقی هر قدر هم كم باشد به همان نسبت بر شبكه برق فشار می آورد ، این فشار را بار الكتریكی می گوییم . در همه بخشهای انرژی بر ، زمانهایی در طول روز یا سال وجود دارد كه مصرف برق وارد می شود یا اگر در كارخانه ، همه دستگاههای برق با هم شروع به كار كنند فشار بر شبكه برق زیاد می شود . این لحظه را اوج مصرف یا پیك می گویند . مثلا می دانیم كه در كشورمان بین ساعات 5 تا 9 بعد از ظهر ، یك اوج مصرف وجود دارد و فشار زیادی به شبكه وارد می آید ، چون همه مردم به خانه هایشان بر می گردند و از وسایل برقی متعددی استفاده می كنند . این اوج مصرف را اوج مصرف شب می گویند و به همه مردم سفارش می كنند كه در این ساعتها تا آنجا كه ممكن است از وسایل خانگی پر مصرف مثل جاروبرقی ، اتو و ماشین لباس شویی استفاده نكنند یك اوج مصرف هم در طول سال داریم ، مثلا در وسط تابستان ، یعنی گرمترین فصل ، چون همه مردم كولرهایشان را روشن می كنند ، یك اوج مصرف فصل تابستان بوجود میآید . در این زمان گاه شاهدیم كه خاموشیهایی هم اتفاق می افتد . این خاموشیها به آن دلیل صورت می گیرد كه فشار مصرف بر شبكه برق بسیارزیاد می شود و این شبكه قدرت تامین برق كافی را ندارد . در كارخانجات ، مدیریت بار هم مثل ممیزی انرژی با همان اقدامات یعنی شناخت كارخانه و محصولات آن شناخت منابع انرژی ، اندازه گیریها ، تعیین كردن اولویتها و ارزیابی اقتصادی انجام می شود با این تفاوت كه این كار با استفاده از ابزارهای دیگری انجام می شود و هدف پیدا كردن راههایی است كه نه تولید كارخانه كم شود و كار آن دچار توقف و اخلال و نه فشار زیادی به شبكه برق وارد شود .  

دو روش اصلی مدیریت مصرف در صنایع جابجایی زمان و بهبود بازده تجهیزات و فرآیند است. بسیاری از مشترکین میتوانند با برنامه ریزی مناسب ، بخشی از مصارف انرژی الکتریکی خود را از ساعات اوج مصرف به دیگر ساعات و ترجیحا" به ساعات کم باری انتقال دهند و از تعرفه های مخفف در این بازه های زمانی استفاده نمایند. جدول زیر بازه زمانی هر کدام از تعرفه ها را برای مشترکین صنعتی نشان میدهد:

 

 

زمانبندی تعرفه ها

بهای انرژی

ساعات میان باری

(12 ساعت )

نیمه اول سال از 7تا 19

نیمه دوم سال از 6 تا 18

2 برابر عادی

پیک

(4 ساعت )

نیمه اول سال از 19 تا 23

نیمه دوم سال از 18 تا 22

4برابر عادی

ساعات کم باری

 (8 ساعت )

نیمه اول سال از 23 تا 7

نیمه دوم سال از 22 تا 6

عادی

 

 

مدیریت مصرف انرژی از طریق جابجایی بار غالبا بسیار کم هزینه بوده و نیاز به برنامه ریزی و ایجاد انضباط کاری دارد.

یکی دیگر از راههای صرفه جویی استفاده از برنامه طرح تعطیلات تابستانی صنایع است .


نوشته شده توسط: موسی نایینی | آخرین ویرایش:- | نظرات ()

  • تعداد کل صفحات:22  
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
  • ...  
سیستم افزایش آمار هوشمند تک باکس

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو