آغازی با یک نگاه و لبخند

javahermarket

جمعه 27 خرداد 1390  09:05 ق.ظ

آغازی با یک نگاه و لبخند

آیا تاکنون از خود پرسیده‏اید که علت این همه انحرافات اخلاقی و کجروی‏های اجتماعی چیست؟ آیا از خود پرسیده‏اید که چرا بعضی از جوانان که خود و خانواده‏ی آنها متدیّن، مذهبی، دارای سابقه‏ی مثبت و دیگر صفات خوب بوده‏اند، یک باره راه را گم کرده و منحرف شده‏اند ؟ آیا می‏دانید که روان‏شناسان و کارشناسان امور اجتماعی علت اصلی این همه گرفتاری‏ها و نابسامانی‏های بعضی از جوانان را چه چیزی عنوان نموده‏اند؟

مطالب زیر نکات مهم و چکیده‏ای از رهنمودهای اخلاقی، تربیتی و آموزشی بزرگان دین، روان‏شناسان و صاحب‏نظران می‏باشد که به شما گل‏های همیشه سبز بوستان هستی تقدیم می‏گردد.

 یاد خدا و تسلیم در برابر خداوند

اگر انسان باور کند که خداوند، عالم و داناست و از اعماق وجودش قبول داشته باشد که او کسی است که از هر پدر و مادر مهربانی به ما مهربان‏تراست، در این صورت انسان هیچ‏گاه دست به کار بیهوده نمی‏زند و همیشه دارای یک زندگی آرام، شاداب و به دور از غم و اندوه می‏باشد. قرآن کریم، ذکر گفتن و یاد خدا را موجب آرامش و اطمینان قلوب انسان‏ها می‏داند چنانکه فرموده است: (الا بذکر الله تطمئن القلوب)   ترجمه: «آگاه باشید، تنها با یاد خدا دل‏ها آرامش می‏یابد.»

جوان

 ایجاد صمیمی‏ترین رابطه‏ها با پدر و مادر

جوانان باید توجّه داشته باشند که اگر می‏خواهند از بیشترین مصونیت روانی و فرهنگی و اجتماعی برخوردار باشند، همیشه سعی کنند که علاوه بر احترام پدر و مادر، بهترین ارتباط صمیمی کلامی، همنشینی، همراهی، همدلی و همرازی را با آنها برقرار نمایند. در این صورت بالاترین احساس خود ارزشمندی، اعتماد به نفس و صلابت شخصیت را خواهید داشت.

 ارزش وقت و جوانی خود را بدانید

جوانان شایسته و کمال جو، قدر جوانی و عمر برتر از طلا و جواهرات خود را می‏دانند و از هر فرصتی برای بالا بردن سطح علمی و معنوی خود استفاده می‏کنند و هرگز وقت خود را بیهوده و با دوستان نایاب تلف نمی‏کنند.قائل بودن به ارزش و کرامت انسانی شخص را در برابر بسیاری از آفات مصون می کند.

 پرهیز از بیکاری

بیکاری باعث می شود که افراد برای اشتغال و سرگرم کردن خود به فعالیت های مختلف روی آورد و در این میان گاه شهوت و هوس می تواند زمینه ساز برخی انحرافات و مشکلات در جوان شود. بنابراین تلاش کنید تا برای اوقات فراغت خود کاری فراهم کنید. به مطالعه و تحصیل علم جدیّت نشان دهید و به ورزش و تفریحات سالم و کارهای هنری مشغول شوید.

 پرهیز از خودنمایی

خودنمایی از نیازهای طبیعی دختران و زنان است که اگر به صورت مثبت و در راه درست و در حدّ اعتدال استفاده شود، می‏تواند سازنده و مفید باشد اما اگر بی‏حدّ و مرز باشد، نه تنها به عنوان یک بیماری‏ روانی، بلکه آفتی است بسیار خطرناک و  برای فرد و جامعه ضررهای فراوانی خواهد داشت.

اگر جوانان ما ارتباط مثبت و صمیمی را با نسل های گذشته خود داشته باشند و برای ارزش هایی که از خانواده دریافت می کنند احترام قائل باشند فریب تجدد و روش های نوین برای آشنایی های پیش از ازدواج را نمی خورند

 پرهیز از مدگرایی

مدگرایی نوعی بیماری روانی برای بعضی از جوانان می‏باشد که استعمارگران برای اسارت و به دام انداختن کشورهای اسلامی پهن کرده‏اند تا به این وسیله آنها را به سوی مصرف گرایی، تجمّل پرستی و غیره سوق دهند و هدف آنها، اسارت فرهنگی و کشاندن دختران و پسران به سوی ابتذال و پستی‏ها و تبدیل شخصیت آدمی به عروسکی بی‏هویّت و بی‏ درد است. لذا یک جوان  متین، هرگز در پی مدگرایی و تقلید کورکورانه از غرب نیست و با رفتار و کردار شایسته‏ی خود و با پیروی از فرهنگ غنی اسلامی، سعی می‏کند که برای دیگران الگوی مناسب و خوبی باشد و مایه‏ی سعادت، سلامت و خوشبختی خود و جامعه می‏گردد.

پرهیز از خلوت با نامحرم

دختر و پسر مسلمان در هر مرحله‏ی از سجایای اخلاقی و تقوا و عفّت و پاکدامنی که باشند، در خلوت و تنهایی با جنس مخالف، سخت در معرض وسوسه‏های شیطانی قرار می‏گیرند و جدّاً باید مواظب باشند تا به آبرو و حیثیت و عفّت آنها لطمه‏ای وارد نشود. در سفارشات دینی ما هم اکیدا افراد را از تنها بودن با جنس مخالف نهی نموده و آثار مخربی را برای آن مورد اشاره قرار داده اند.

 پرهیز از ظاهربینی  و افزایش هوشیاری

یک دختر و پسر شایسته، هرگز به ظاهر سازی بعضی از جوانان هوسباز اعتماد نمی‏کند. جوانان ما باید در کنار پرهیز از ایده آل گرایی و وسواس با راه های مناسب شناخت همسر احتمالی خود آشنا شوند و در شناخت از روان شناسان و متخصصان امر کمک بگیرند.  

ارتباط نا سالم

پرهیز از همنشینی و رفاقت با دوستان ناباب

گرچه انسان ذاتاً موجودی اجتماعی است و باید با دیگران انس و الفت بگیرد و این نیاز در تمام مراحل زندگی او مطرح می‏باشد اما رابطه با همسالان و دوستان بیش از پیش در این دوران نمود یافته و تاثیرات زیادی را بر افراد دارد لذا باید در انتخاب دوست مناسب دقت کرد چه بسا انحرافات فراوانی که در ریشه یابی ها میتواند آثار مخرب دوست را نمایان کند.  

پاس داشتن ارزش ها و سنن مثبت 

اگر جوانان ما ارتباط مثبت و صمیمی را با نسل های گذشته خود داشته باشند و برای ارزش هایی که از خانواده دریافت می کنند احترام قائل باشند فریب تجدد و روش های نوین برای آشنایی های پیش از ازدواج را نمی خورند . بسیارند افرادی که با عنوان مدرن شدن جوانان و دوستان خود را به روابط جدید و مدرن ترغیب می کنند و در این میان آنها را به دور از آگاهی خانواده به ورطه سقوط می کشانند. لذا هرگز نباید گول این شعارهای بی‏اساس و پوچ و شیطانی را خورد و دل به حرف‏های رنگ و لعاب دار هوسرانان مکّار بست .

پرهیز از عشق‏های خیابانی زودگذر

عشق اگر آگاهانه و با زمینه‏ی الهی باشد، یکی از تجلّیات روحی انسان و بسیار عالی است اما اگر ریشه و زمینه‏ی صرف غریزی و نفسانی داشته باشد، عشق شیطانی محسوب می‏شود که عقل و ایمان را ضعیف می‏کند.عشق‏های خیابانی از یک نگاه و لبخند آغاز می‏شوند و با وعده و وعیدها ادامه می‏یابند و گاهی به رسوایی و ندامت می‏انجامند.

 

پرهیز از مطالعه‏ی کتاب‏های گمراه کننده و تماشای فیلم‏های مبتذل

یکی از عوامل انحراف پسران و دختران جوان، مطالعه‏ی کتاب‏ها و مجلّات مبتذل و گمراه کننده است که مانند سمّ اثری منفی و مخرّب در فکر و اندیشه و جان جوان باقی می‏گذارند. از دیگر عوامل مخرب دیدن عکس‏ها و فیلم‏های مستهجن و مبتذل می‏باشد که جدّاً باید از نگاه کردن چنین تصاویری پرهیز نمود، زیرا افکار را پریشان و غریزه‏ی جنسی را تحریک می‏کند و انسان را در معرض خطر صد در صد انحراف  قرار می‏دهد.

 

در این رابطه کتاب جوان از نظر عقل و احساسات نوشته استاد فلسفی برای شما عزیزان در کتابخانه تبیان موجود است.

انجمن های تبیان فضای مناسبی برای تبادل اندیشه ها و افکار جوانی است.


نوشته شده توسط: موسی نایینی | آخرین ویرایش:- | نظرات ()

برچسب ها: آغازی با یک نگاه و لبخند ،

عصاره ای موثر و کاربردی

javahermarket

پنجشنبه 26 خرداد 1390  08:39 ب.ظ

عصاره ای موثر و کاربردی 

17 قدم تا صمیمی شدن با نوجوانان

نوجوان

"وقتی به خانه می‌رسد فورا به اتاقش می‌رود، در را می‌بندد و شروع به صحبت کرد‌ن ‌های تلفنی با دوستانش می‌کند". از این موضوع ناراحتید و نمی‌دانید... نمی‌دانید چگونه می‌توانید رابطه‌ای صمیمی با فرزندتان ایجاد کنید؟ راهکارهایی به شما پیشنهاد می‌کنیم تا موفق‌تر از پیش باشید.

 

1) شناخت شخصیت نوجوان

مشکل اغلب والدین آشنا نبودن با ویژگی‌های دوران نوجوانی است. به همین دلیل رفتارهای ناخوشایند نوجوان را غیرطبیعی می‌پنداریم و همین امر سبب بروز عکس‌العمل‌های نادرست در ما شده و به تیرگی روابط با نوجوان می‌انجامد.

2) استفاده از روش تغافل

یکی از موثرترین روش‌های تربیتی در این دوره، روش تغافل یا نادیده گرفتن است. یعنی باید مسایل و مشکلات نوجوان را بزرگ نشان ندهیم یا او را به لحاظ رفتارهایش دائم بازخواست نکنیم.

3) راهنمایی به جای دستور دادن

در برخورد با مسایل نوجوان از خودش کمک بگیرید و به او نشان دهید که نخستین مسئول حل مشکل او، خودش است و برای حل آن باید اقدام کند. والدین تنها وظیفه راهنمایی دارند و باید او را از عواقب کارش باخبر کنند.

والدین باید اعتماد نوجوان را نسبت به خودشان جلب کنند در غیر این صورت نوجوان برای حل مسایل خود به دیگران مراجعه می‌کند.

4) آموزش

برای کاهش ترس و اضطراب‌های نوجوانی، آموزش‌های لازم درباره بلوغ، دوست‌یابی، حل مساله، گذراندن اوقات فراغت، برنامه‌ریزی درسی و مواردی از این قبیل باید آموزش داده شود.

5) برقراری رابطه دوستانه و عاقلانه

والدین با مراقبت دوستانه و عاقلانه خود احساس ایمنی و اطمینان را در وجود نوجوان ایجاد می‌کنند.

6) اعتمادسازی

والدین باید اعتماد نوجوان را نسبت به خودشان جلب کنند در غیر این صورت نوجوان برای حل مسایل خود به دیگران مراجعه می‌کند.

7) ارتباط کلامی، مقدمه ارتباط عاطفی

نوجوانان به ارتباطات عاطفی سخت نیازمندند. ارتباط کلامی مقدمه ایجاد ارتباط عاطفی است به همین دلیل والدین باید با تنظیم ساعات کاری خود و بسترسازی مناسب در منزل این فرصت را خود ایجاد کنند.

8) تاکید بر محبت و پرهیز از خشونت

ارتباط با نوجوان اگر بر پایه محبت و عشق باشد، سبب تامین اعتماد به نفس در او می‌شود اما اگر با فشار و خشونت همراه شود موجب اختلالات و دشواری‌های عصبی می‌شود.

9) الگوهای رفتاری والدین

نوجوانان نیاز دارند به شخصیت والدین خود تکیه کرده و از ‌آنان الگوبرداری کنند. به همین دلیل والدین باید سعی کنند شخصیتی مستحکم و باثبات و دوست داشتنی داشته باشند.

10) پرهیز از مناقشات خانوادگی

نوجوانان به محلی برای ‌آرامش نیاز دارند. محلی امن و مستحکم. در صورتی که خانه محل مناقشات و جر و بحث‌های خانوادگی شود بهانه گریزی نوجوان از خانه را فراهم می‌آورد.

11) گوش دادن

رمز ارتباط موثر با نوجوان خوب گوش دادن به حرف‌های اوست پس به سخنان او با علاقه گوش فرا دهید.

12) تکیه بر نقاط قوت

با مشاهده برخی ضعف‌ها، نوجوان را تحقیر و سرزنش یا با دیگران مقایسه‌اش نکنید. سعی کنید برای از میان بردن ضعف‌ها، بر نقاط قوت تکیه کنید.

13) انتظار به اندازه

فراموش نکنید همیشه باید به اندازه توان و ظرفیت وجودی از نوجوان انتظار داشت.

14) اجازه خطا کردن به نوجوان بدهید

کاری نکنید که نوجوان به دلیل خطا کردن احساس گناه کند . فرصت یافتن راه‌حل را به او بدهید تا او در آینده از مشکلات گریزان نباشد.

نوجوانان می‌خواهند مستقل باشند. پس عقاید خود را بر آ‌نان تحمیل نکنید. بایستی او را تحمل کرد و با مشورت گرفتن از او در امور خانه در کسب استقلال یاری‌اش کرد.

15) مشورت با نوجوان

نوجوانان می‌خواهند مستقل باشند. پس عقاید خود را بر آ‌نان تحمیل نکنید. بایستی او را تحمل کرد و با مشورت گرفتن از او در امور خانه در کسب استقلال یاری‌اش کرد.

16) فعال بودن نقش پدر در تربیت نوجوان

نوجوانان به پدر بیش از هر چیز دیگری نیاز دارند. می‌خواهند که در خانواده بر او تکیه کنند. و او را الگوی خود قرار دهند.

17) پذیرش بدون قید و شرط

نوجوان را همانطور که هست بپذیرید نه آن طور که در رویا تصور می‌کنید. اگر نوجوان در خانواده مورد احترام قرار بگیرد، یاد می‌گیرد خودش را همان‌طور که هست بپذیرد.

عصاره ای موثر و کاربردی


نوشته شده توسط: موسی نایینی | آخرین ویرایش:- | نظرات ()

برچسب ها: عصاره ای موثر و کاربردی ،

چگونه نوجوان خود را تنبیه کنیم؟

javahermarket

پنجشنبه 26 خرداد 1390  07:31 ب.ظ

یک تنبیه با شکوه

چگونه نوجوان خود را تنبیه کنیم؟

تنبیه

نوجوانی دوره ای مهم و سرنوشت  ساز است. نوجوانی برزخ میان كودكی و بزرگسالی است و دوره‌ای انتقالی است كه طی آن فرد فضای روحی كودكی را ترک می ‌كند و وارد مرحله دیگری می‌شود. در این مرحله نوجوان علاوه بر اینكه با تغییرات بیولوژیكی، شناختی و رشد جنسی روبه‌رو است، بایستی خود را با انتظارات والدین، مدرسه و گروه همسالان كه با سرعت تغییر می‌كنند،‌ سازگار كند. از دگر سو این دوره با تغییراتی همراه است که ممکن است در وی احساس بی نیازی نسبت به پدر و مادر و یا مقررات آنها ایجاد کند و لذا گاه مشاهده می شود که نوجوان به خود اجازه میدهد که اقدام به بی نظمی و بی توجهی به اصول خانواده، مدرسه و یا حتی جامعه را بکند. در اینجا این سوال پیش می آید که با توجه به افزایش خودمحوری در نوجوان، آیا باید این ویژگی را طبیعی دانسته و به وی کاری نداشته باشیم و یا اینکه نه! لازم است او را مورد تنبیه و توبیخ قرار دهیم؟

نوجوانی با تغییراتی همراه است که ممکن است در وی احساس بی نیازی نسبت به پدر و مادر و یا مقررات آنها ایجاد کند

تصمیم گیری در این مورد گاه کار بسیار سختی خواهد بود زیرا آموزش نظم و تربیت به نوجوان بسیار سخت تر از آموزش آن به بچه های کوچکتر است. در این زمان نوجوان ما بسیار بزرگتر از آن شده که گوش او را بپیچانیم و یا با یک اخم او را از ادامه دادن حرفهای بی ربط بازداریم و از طرف دیگر آن قدر هم بزرگ نشده که خودش به تنهایی خوب و بد روزگار را از هم تمیز داده و کاملا مستقلانه عمل کند. تردیدی نیست كه فرآیند اجتماعی شدن فرزندان، مستلزم اجرای انضباط در شئون گوناگون زندگی است، در خصوص انضباط، مسئله پاداش و تنبیه مطرح می‌شود یعنی والدین چه تدابیر تشویقی و تنبیهی را باید در نظر بگیرند تا به فرایند اجتماعی شدن نوجوانشان كمك كنند؟ بنابراین به نظر چه نوع تنبیهی می تواند برای او مناسب باشد و او را در ادامه دادن رفتارهای نامطلوبش باز دارد؟

نوجوانی

ما در این یادداشت یک سری پیشنهاد ساده برای تنبیه کردن نوجوانان به شما ارایه می دهیم. امیدواریم مطالعه آن برای شما مفید واقع شود.

البته قبل از پرداختن به این روشهای پیشنهادی، حتما به این چند نکته توجه داشته باشید:

1- منظور ما از ارایه این روشها این نیست که با هر اشتباهی که از نوجوانتان سر زد تمام این راهبردها را بکار گیرید بلکه بنا بر ویژگی های فرزندتان و همچنین متناسب با اشتباهی که از وی سر زده است، یکی از این اصول را به کار ببرید.

2- در هنگام اعمال این روشهای تنبیهی فراموش نکنید که زمانی آنها موثر خواهند بود که دارای محدودیت زمانی باشند نه اینکه آن قدر ادامه دار و یا طولانی بوده که فرزند شما به آن عادت کند و نه آن قدر کوتاه مدت و مقطعی باشد که نوجوان شما طعم واقعی تنبیه را نچشد.

3- در اجرای روش تنبیهی خود ثبات قدم داشته باشید و به گونه ای رفتا کنید که فرزندتان متوجه تصمیم قطعی شما در زمینه تربیتی بشود.

در هنگام اعمال روشهای تنبیهی فراموش نکنید که زمانی آنها موثر خواهند بود که دارای محدودیت زمانی باشند

4- فراموش نکنید که اعمال تنبیه باید آخرین راه حلی باشد که شما به کار می برید. در ابتدا سعی نمایید که با تذکر زبانی و یا قهر کردن کوتاه مدت و یا حتی اخم کردن ، فرزندتان را متوجه اشتباهاتش بکنید. تنها در صورتی که این روشها کارآمد نبود به تنبیه متوسل شوید لذا ما این روشها را به شما توصیه می کنیم.

و اما روشهای تنبیهی پیشنهادی ما....

برای این که فرزند نوجوان شما در برابر اشتباهاتی که انجام می دهد مسئول باشد و فراموش نکند که در برابر نافرمانی ها و کجروی ها باید پاسخگو باشد، لازم است که گاهی دنیا را به او سخت بگیرید و یه شوک به او وارد کنید بنابراین فکر کنید و ببینید که چه چیزهایی برای او مهم است و از همین طریق وارد عمل شوید.

- در دوره نوجوانی بسیار مشاهده می شود که برخی از بچه ها(به خصوص پسران) مخفیانه سوییچ ماشین و یا موتور پدرشان را برای تفریح بر می دارند. این رفتار نوجوان در خانواده، هم نوعی سرپیچی از مقررات منزل است و هم سرپیچی از قوانین اجتماعی که می تواند باعث ایجاد آسیبهای جسمی برای خود و یا دیگران شوند لذا در برابر این گونه رفتارهای نادرست باید به شدت برخورد کرد و طوری واکنش داد که دیگر تکرار نشود. در این شرایط لازم است که حتما یک امتیاز و یا مزیت مهم زندگی او را مشخص کرده و آن را محدود کنید یعنی شرایطی را فراهم آورید که فرزند شما اینگونه احساس کند که در اثر این سرپیچی و نافرمانی یک امتیاز (یا آزادی مهم) را از دست داده است.

پسر نوجوان

- اگر نوجوان شما دارای تلفن همراه شخصی است، در ازای کار اشتباهی که انجام می دهد، تلفنش را از وی گرفته و یا حتی استفاده از تلفن ثابت را می توانید در او محدود کنید. مثلا اینکه یک روز بیش از 15 دقیقه حق استفاده از تلفن ثابت را ندارد.

- تلویزیون، کامپیوتر، بازیهای  کامپیوتری و .. را از دسترس او دور کنید و یا رمز عبور آن را تغییر دهید تا دسترسی به کامپیوتر( البته برای مدتی مشخص) برای وی غیر ممکن شود.

- رفت وآمد با دوستان و یا فعالیتهای اجتماعی شان را محدود کنید. یعنی نه دوستی می تواند برای ملاقات او به منزل شما بیاید و نه او اجازه دارد که برای دیدن دوستان خود، خانه را ترک کند. او تنها زمانی می تواند خانه را ترک کند که قصد رفتن به مدرسه و یا کاری مهم را که شما خواسته اید، داشته باشد. فوتبال بازی کردن، کافی نت، گیم نت و .. همگی تا زمانی مشخص، ممنوع می شود. برخی از روان شناسان معتقدند که محروم کردن نوجوان از روابط اجتماعی او با همسالان، برای آنها شبیه به بوسه مرگ خواهد بود.

- اگر به طرق مختلف سعی کرده اید که فرزندتان را پای بند مقررات منزل کنید اما موفق نشده اید این روش را هم بیازمایید:

مقرری(ماهانه) او را تا زمان تبعیت وی از مقررات منزل و خانواده قطع کنید.

برخی از روان شناسان معتقدند که محروم کردن نوجوان از روابط اجتماعی او با همسالان، برای آنها شبیه به بوسه مرگ خواهد بود

به خاطر کار نادرستی که انجام داده ، کارها و فعالیتهای سخت منزل را به او واگذار کنید. برای مثال اگر نوجوان شما عادت دارد که آخر هفته را زیاد بخوابد، زود بیدار کردن وی و وادار کردن او برای خرید نان صبحانه، بسیار مشقت بار خواهد بود. این اقدام به او یاد خواهد داد که خانه، مهمان سرا نیست و زندگی گاه می تواند بسیار سخت و نامطلوب باشد.

برای برخی از نوجوانان سخت ترین تنبیه محدود کردن رژیم غذایی و یا همان ایجاد پرهیز از غذاهای مورد علاقه شان است. اگر محروم کردن از کامپیوتر، تلویزیون، تلفن همراه را امتحان کرده اید و به نتیجه مطلوبی نرسیده اید نوبت به آن رسیده که ایجاد محدودیت های رژیم غذایی را حتما امتحان کنید. بنابراین فقط او را تهدید نکنید بلکه واقعا وارد عمل شده و با رفتار خود نشان دهید که تصمیم قاطع برای اصلاح رفتار او را دارید.


نوشته شده توسط: موسی نایینی | آخرین ویرایش:- | نظرات ()

دنبالک ها: خرید انترنتی ،
برچسب ها: چگونه نوجوان خود را تنبیه کنیم؟ ،
  • تعداد کل صفحات:15  
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
  • ...  
سیستم افزایش آمار هوشمند تک باکس

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic