خلاقیت در محیط زندگی و کار

javahermarket

چهارشنبه 11 تیر 1393  04:05 ب.ظ

نوع مطلب :موفقیت  ،راه رسم زندگی  ،

خلاقیت در محیط زندگی و کارزندگی انسان‌ها را زیبا نموده و طراوت و شادابی دلنشینی را به‌وجود می‌آورد. انسان‌های خلاق، هر روز با فکرهای نو و اندیشه‌های تازه، تجربه‌ای جدید کسب می‌کنند و با ‌هیجان بسیار زیبایی از زندگی خود لذّت می‌برند. آنان راه‌های قدیمی و کهنه را نمی‌پسندند و همیشه به‌دنبال مسیرهای ناشناخته‌ای می‌گردند. این افراد با فکرهای خلاقانه، میان‌برهای کم‌هزینه‌ای را کشف‌ کرده و با سرعت، ‌مسیری را که دیگران طیّ سال‌ها رفته‌اند، در زمان کوتاه‌تری می‌پیمایند. ذهن انسان‌های خلاق، همواره به‌دنبال کشف راه‌کارهایی است که دیگران به ‌آن‌ها نمی‌اندیشند.

اما شاید شما هم دوست داشته باشید ‌از ذهنی خلاق و پویا برخوردار بوده و از زندگی خود لذّت بیش‌تری ببرید. در این مقاله سعی می‌شود برخی از تکنیک‌های خلاقیت که به پویایی ذهن کمک شایانی می‌نماید، بیان شود تا با به‌کار بستن آن‌ها، شاهد دستآوردهای قابل‌توجهی در زندگی و کار باشیم.

۱-تکنیک چرا:
«تکنیک چرا» به‌طور دقیق مانند چراهای مکرر دوران کودکی است که کودکان برای گسترش فهم خود از دنیای اطراف‌شان از پدر و مادر و اطرافیان می‌پرسند، ‌با این تفاوت که در بزرگسالی، باید یاد‌گرفته‌هایمان را زیر سؤال ببریم. اغلب، سادگی این تکنیک باعث شده بسیاری از مردم، متوجه اهمیت و نقش آن نشوند.

این تکنیک، هم برای حل مسائل و هم برای ایده‌یابی و ایده‌پردازی به‌کار می‌رود. به‌عنوان مثال، برای شناسایی و تعریف درست و کامل مسأله می‌توان از این تکنیک استفاده کرد و در حین پرسش و پاسخ نیز می‌توان ایده‌های جدیدی در رابطه با موضوع به‌دست آورد.

البته نباید انتظار داشت به‌وسیله این تکنیک، همه‌نوع مشکل و یا کلّ یک مشکل، همواره حل شود، بلکه استفاده از این تکنیک به ما کمک می‌کند تا موقعیت و وضعیت را بهتر و روشن‌تر مشخص کنیم و در فرآیند آن، به ایده‌‌های جدیدی دست یابیم.

مثال: فرض کنید فردی دارای اعتمادبه‌نفس پایینی است:
چرا؟ چون خود را قبول ندارد.
چرا؟ چون قابلیت‌های خود را نشناخته است.
چرا؟ چون تاکنون در مورد خود فکر نکرده است.
چرا؟ چون در زندگی، اهدافش مشخص نشده است.
چرا؟ چون یاد نگرفته ‌چگونه در زندگی، انسانی هدفمند باشد.
به‌همین صورت ادامه می‌دهیم و پس از سؤال‌ها و پرسش‌های مکرر، متوقف می‌شویم و جواب‌ها را مرور کرده و سعی می‌کنیم دوباره ‌پاسخ‌های دیگری را به همان چراها بیان تا راه‌حلّ جدیدی پیدا کنیم.

۲-تکنیک درنگ خلاق:
یکی از دشوارترین مراحل خلاقیت، زمانی است که احساس کنیم لزومی برای توقف نیست، ولی باید توقف کنیم! به‌طور معمول ما انسان‌‌ها در جایی که مشکلی نداریم، ترجیح ‌می‌دهیم به‌آرامی از کنارش بگذریم تا با فکر‌کردن بیش‌تر، کار دست خودمان ندهیم. به قول معروف: «سری که درد نمی‌کند، دستمال نمی‌بندند». اما در این تکنیک، درست وقتی که سرتان درد نمی‌کند، باید به آن دستمال ببندید. «درنگ خلاق»، وقتی اتفاق می‌افتد که می‌گوییم: «هیچ دلیل آشکاری برای درنگ در این نقطه وجود ندارد تا به‌دنبال گزینه‌هایی باشم، ولی من این کار را انجام می‌دهم.» بسیاری از اوقات، مشکلی را حس نمی‌کنیم چون از ابتدا آن‌را در چنان وضعی دیده‌ایم و به‌عبارتی، به آن عادت کرده‌ایم‌ اما از طریق «درنگ خلاق» سعی می‌کنیم مسئله یا مشکلی را کشف کنیم. به‌عنوان مثال، دکوراسیون منزل شما هیچ مشکلی ندارد، اما با این تکنیک، در مورد این موضوع فکر می‌کنید و با درگیر کردن ذهن‌تان، ایده‌های جدیدی کشف کرده ‌و درنتیجه با اجرایی کردن آن‌ها،‌ ‌فضای منزل‌تان را زیباتر و دلنشین‌تر می‌نمایید.

۳-تکنیک پی.ام.آی (P.M.I):
انسان می‌تواند به‌ طور ارادی توجه خود را کنترل و هدایت نماید، در غیر این‌صورت، «توجه» او به‌‌طور ناخودآگاه، ‌به تجارب گذشته و الگوهای ذهنی قبلی معطوف می‌شود؛ درست همان‌طور که ذهن رانندگان هنگام رانندگی در یک مسیر به‌طور کامل آشنا، متوجه مسائل دیگر می‌گردد.

یکی از روش‌های این تکنیک، آن است که انسان را مجبور می‌سازد تا دقایقی برخلاف قالب‌های ذهنی‌اش تفکر کند و به‌مرور نسبت به قالب‌های ذهنی خود، آگاه‌تر و مسلّط‌تر شود، بنابراین آمادگی ذهنی بیش‌تری برای خلاقیت پیدا می‌کند. نام این تکنیک، برگرفته از حروف اوّل سه کلمه «Plus‌» به‌معنی افزودن، «Minus» به‌معنی کاستن و «Intresting‌» به‌معنی جالب می‌باشد.

روش کار چنین است که ابتدا فرد، توجهش را به نکات مثبت (p) موضوع یا پیشنهادها و سپس به نکات منفی (m) و درنهایت، به نکات جالب و تازه آن ‌که نه مثبت است و نه منفی (I)،‌ معطوف می‌کند و در پایان، نسبت به کلیة لیست نکات مثبت یا آثار و مزایای موضوع‌، لیست موانع، محدودیت‌ها و نکات منفی و لیست نکات جالب و تازه موضوع، اقدام می‌کند. از آن‌جایی که افراد غیرخلاق، تمایلی به دیدن نکات مثبت و جالب موضوعات ندارند و بیش‌تر به نکات منفی توجه می‌کنند، این تکنیک، تمرین خوبی نیز برای مثبت‌اندیشی و دگراندیشی افراد می‌باشد. درواقع، این‌گونه ابزارها در حکم عینکی هستند که فرد به‌وسیله آن می‌تواند همه زوایای موضوع را دقیق‌تر، کامل‌تر و شفاف‌تر ببیند.

۴-تکنیک حلّ مسئله ناخودآگاه:
این تکنیک، متّکی به شعور ‌ناخودآگاه است؛ شعوری که مدام در حال وارد کردن اطلاعات متنوعی به حافظه موقت و دائم می‌باشد. این تکنیک درواقع قصد دارد فرد را عادت دهد تا به ایده‌های جدیدی که از ذهن ناخودآگاه به ذهن خودآگاه تراوش می‌شود، گوش فرا دهد و آن‌‌ها را ضبط کند تا از این طریق، ایده‌ها و راه‌حل‌های تازه‌ای برای مسائل و مشکلات خود پیدا کند. بسیاری از متفکران بزرگ جهان، افرادی خیال‌باف و به‌عبارتی راحت‌طلب بودند، البته راحت‌طلبی نه به معنی تنبلی و خیال‌بافی، نه به معنی متعارف آن‌ که دارای بار ارزشی منفی است. برای نمونه، «انیشتین» فردی خیال‌باف بود که اوقات استراحت خود را بیش‌تر با قایق‌رانی می‌گذارند.

درواقع، افراد خلاق به محیط‌هایی این‌چنین آرام و روح‌انگیز، علاقه‌مند می‌شوند، چون بهتر می‌توانند اشارات و ندای روح یا ضمیر ناخودآگاه خود را بشنوند و از آن‌ها الهام ‌بگیرند. بنابراین، در ظاهر به‌نظر می‌آید آنان افرادی راحت‌طلب هستند.

اگرچه برای خلاقیت، تقلّا و کار شدید ‌با فرجه محدود و تعیین ضرب‌العجل، مفید و مؤثر است و بسیاری از افراد خلاق به‌منظور تحریک بیش‌تر ذهن‌شان، ضرب‌العجل تعیین می‌کنند، اما از طرف دیگر، نقطه مقابل آن یعنی استراحت و توقف کار و سپردن مشکل به ضمیر ناخودآگاه نیز در فرآیند حلّ خلاق مسأله، بسیار اهمیت دارد.

کاربرد اجرایی این تکنیک، به این‌ترتیب است که ابتدا باید ذهن را به‌طور کامل مشغول موضوع نمود و سپس آن‌را ترک کرد و اجازه داد تا ضمیر ناخودآگاه‌ درگیر مسئله شود. به این‌ترتیب که شب، هنگام خوابیدن، مشکل را روی کارتی نوشته و آن‌را بالای سرتان بگذارید و با صدای بلند بگویید: «امشب من خواب … را خواهم دید.» فردای آن روز، کارت را برداشته و شروع کنید به نوشتن هر آن‌چه که در مورد آن موضوع به نظرتان می‌آید.

به‌مرور زمان، متوجه خواهید شد که بسیاری از مشکلات‌تان ‌در خواب حل می‌شوند. گفته می‌شود «ادیسون» برای توسعه ایده‌هایش، از خواب‌های کوتاه استفاده می‌کرده است. به این‌شکل که مقداری سنگ‌ریزه در دست می‌گرفت و در مورد موضوعی شروع به تفکر می‌کرد. سپس اجازه می‌داد در حین تفکر، به‌خواب رود. به این‌ترتیب، بعد از چند لحظه خوابیدن، سنگ‌ریزه‌ها از دستش رها شده و به زمین می‌افتاد. لذا با صدای ریزش آن‌ها از خواب پریده و دوباره ‌به موضوع فکر می‌کرد. بنابراین با این شیوه، از ضمیر ناخودآگاه خود استفاده می‌نمود.

نوشته شده توسط: موسی نایینی | آخرین ویرایش:چهارشنبه 11 تیر 1393 | نظرات ()

برچسب ها: خلاقیت ، تکنیک درنگ خلاق ، تکنیک پی.ام.آی (P.M.I) ، تکنیک حلّ مسئله ناخودآگاه ،

با این غذا به جنگ سرطان بروید

javahermarket

چهارشنبه 11 تیر 1393  03:55 ب.ظ

نوع مطلب :راه رسم زندگی  ،

با این غذا به جنگ سرطان بروید

این ماده غذایی نیز برای قلب بسیار مفید است و دشمن سرطان است.  امگای سه نیز از بروز عارضه های قلبی جلوگیری می کند و سرشار از اسید لیپید و برخی پروتئین هاست.
این غذا برای برای 6 نفر است و برای مبتلایان به دیابت نوع دو نیز بسیار مفید می باشد .

مواد لازم :
عدس قرمز : 2 لیوان 
تره فرنگی : 3 عدد ( خیلی نازك حلقه شود ) 
تخم گیشنیز : 2 قاشق مرباخوری پودر 
گیشنیز تازه : یك قاشق سوپ خوری ( خرد شده)
نعنا تازه : دو قاشق سوپ خوری ( خرد شده )
سرکه : یك قاشق سوپ خوری 
آب مرغ بدون چربی : یك لیتر 
نخم مرغ : 4 عدد
فلفل و نمک : به اندازه لازم  
جعفری : كمی برای تزیین 

طرز تهیه :
عدس ها را در یك قابلمه می ریزیم و تره فرنگی، پودر تخم گشنیز، گشنیز، نعنا، سركه و آب مرغ را به آن می افزاییم و روی حرارت می گذاریم.
بعد از این كه جوش آمد، باید به مدت 30- 40 دقیقه روی حرارت ملایم بجوشد تا عدس ها بپزد و آب آن كشیده شود.
 فر را روی حرارت 180 درجه ی سانتیگراد گرم می كنیم .
پس از آن به مواد آماده شده، نمك و فلفل می افزاییم و به طور كامل مخلوط می  كنیم.
وسط مواد را با دست خالی كرده و یك تخم مرغ در آن قسمت می شكنیم.
روی ظرف فویل آلومینیوم كشیده و به مدت 15- 20 دقیقه در فر 180 درجه سانتیگراد می گذاریم تا وقتی كه تخم مرغ ببندد.
آن گاه روی این غذا را با جعفری خرد شده تزیین می كنیم.

نكات تغذیه ای :
1 - عدس منبع خوبی از آهن، پروتئین، فیبر، كربوهیدرات های پیچیده و اسید فولیك است. همچنین كم چربی، كم كالری، بدون كلسترول و به همان نسبت ارزان قیمت می باشد.

2 - یك لیوان عدس پخته ، 90 درصد مقدار مورد نیاز اسید فولیك را در روز را تأمین می كند و بیشتر از هر غذای غنی نشده دیگری، اسید فولیك را برای بدن فراهم می كند.

3 - عدس دارای فیبرهای محلول است كه این فیبرها مانند یك جاروی زبر، دستگاه گوارش را تمیز می كنند. این نوع فیبر گلوكز( قند) و كلسترول سرم را كاهش می دهد. همچنین نیاز به انسولین را در افراد دیابتی كم می كند.

نوشته شده توسط: موسی نایینی | آخرین ویرایش:چهارشنبه 11 تیر 1393 | نظرات ()

برچسب ها: با این غذا به جنگ سرطان بروید ، سرطان ، جنگ ،

18 روش برای آن که بهتر فکر کنید

javahermarket

چهارشنبه 11 تیر 1393  03:50 ب.ظ

نوع مطلب :موفقیت  ،سلامت  ،راه رسم زندگی  ،

18 روش برای آن که بهتر فکر کنید

1 - فكر كردن یك نظم است
اگر می خواهید در آن بهتر شوید، باید روی آن كار كنید. می توانید برای برنامه ریزی فكر كردن تان وقت بگذارید مثلا هر دو هفته یك بار یك نصفه روز، هر یك ماه یك روز كامل و هر سال یك تا دو روز كامل. 

2 - ببینید انرژی تان را باید كجا متمركز كنید و بعد از قانون 20/80 استفاده كنید
80 درصد از انرژی تان را به 20 درصد از مهم ترین فعالیت هایتان اختصاص دهید. یادتان باشد كه نمی توانید در آن واحد همه جا باشید، همه را بشناسید و همه كاری انجام دهید. و از انجام همزمان چند كار اجتناب كنید: ممكن است كارایی شما را به 40 درصد برساند. 

3 - افراد موفق خود را در معرض ایده ها و آدم های مختلف قرار می دهند
آنها سعی می كنند بیشتر وقت شان را با كسانی بگذرانند كه آنها را به چالش می كشند. 

4 - ایده داشتن یك چیز است، دنبال كردن آن چیزی دیگر
ایده ها تاریخ مصرف كوتاهی دارند. باید قبل از اینكه تاریخ انقضای آنها فرا برسد، آنها را عملی كنید. 

5 - افكار برای ایجاد شدن نیاز به زمان دارند
اولین چیزی را كه به ذهن تان می رسد انجام ندهید. آخرین باری را كه ساعت دو صبح یك فكر عالی به سرتان زد و وقتی صبح از خواب بیدار شدید به نظرتان احمقانه می رسید، به خاطر دارید؟ افكار تا زمانی كه ماده دارند باید شكل داده شوند و باید مورد بازجویی و سوال قرار گیرند. 

6 - افراد باهوش با افراد باهوش دیگر همفكری می كنند
فكر كردن با دیگران نتایج بهتری در برخواهد داشت. مثل این است كه به خودتان یك راه میان بر بدهید. به همین خاطر است كه جلسات توفان مغزی تا این اندازه موثر هستند. 

7 - تفكر عامه پسند را رد كنید
خیلی از آدم ها وارد عمل می شوند با امید اینكه به فكر بقیه خوب برسند. برای اینكه از وضعیت خارج شوید باید اول با احساس ناراحتی كردن كنار بیایید. همچنین به خاطر داشته باشید كه همین الان آدم های دیگری هستند كه سعی دارند برای خودشان فكر كنند و آنها هستند كه موفق اند. 

8 - بهترین متفكران از قبل برنامه می ریزند، درحالی كه برای افكار ناگهانی نیز جا می گذارند
 وقتی با استراتژی وارد عمل شوید، احتمال خطا پایین می آید. داشتن افكار مبهم از این كه كجا هستید و دوست دارید چه كاری انجام دهید، شما را به هیچ جا نمی رساند. 

9 - كلیدهای استراتژیك متفكر خوب بودن :
1 . موضوع را خرد كنید.
2 . بپرسید چرا این مشكل باید حل شود.
3 . موارد كلیدی را مشخص كنید.
4 . منابع تان را مرور كنید.
5 . افراد مناسب را در جای مناسب قرار دهید. هنری فورد می گوید، «هیچ چیز سخت نیست، اگر آن را به اجزای كوچك تر تقسیم كنید.»

10 - برای متفاوت فكر كردن، باید كارهای مختلفی انجام دهید
راه های جدیدی برای انجام كارتان پیدا كنید، با آدم های جدید آشنا شوید، حتی كتاب هایی را بخوانید كه فكر می كنید خسته كننده هستند. رمز كار این است كه با ایده ها و سبك های زندگی جدید آشنا شوید. 

11 - برای تقدیر از ایده های دیگران، باید به ایده های دیگر احترام بگذارید
نمی توانید فكر كنید كه همیشه حق با شماست. باید به نظرات دیگر هم فرصت دهید. 

12 - برای هر روزتان و زمان هایی كه افراد دیگر را ملاقات می كنید، برنامه و موضوع داشته باشید
بیشتر آدم ها فقط برای روزشان برنامه ریزی می كنند. متفكران برای برنامه ریزی هفته، ماه و اهداف بلندمدت شان وقت می گذارند و بعد آن را دنبال می كنند. همچنین بدون موضوعی برای حرف زدن وارد جلسات، میهمانی ها و قرارهای ملاقات نمی شوند. قبل از اینكه وارد چنین موقعیت هایی شوند، تصمیم می گیرند كه از آدم ها یاد بگیرند. 

13 - تفكر انعكاسی در مهارت های تصمیم گیری تان به شما رویكرد و اعتمادبه نفس می دهد
اگر تفكر انعكاسی نداشته باشید، بیشتر از آنچه كه فكر می كنید، شما را عقب می كشد. 

14 - به حرف های منفی كه با خودتان می زنید غلبه كنید
برنده ها با عباراتی مثل «من می توانم» حرف می زنند. 

15 - افراد باهوش محدودیت ها را نمی بینند
آنها امكانات را می بینند. سام ایوینگ قهرمان سابق بیسبال می گوید، « هیچ چیز شرم آورتر از این نیست كه ببینید كسی كاری را انجام می دهد كه شما می گفتید غیرممكن است. »

16 - افراد خلاق خود را وقف ایده ها می كنند
آنها ابهامات را در آغوش می گیرند و از شكست نمی ترسند و با افراد خلاق دیگر نشست و برخاست می كنند. 

17 - افراد خوشبین نمی توانند متفكرانی واقع بین باشند
داشتن رویكرد واقع بینی به شما این امكان را می دهد آنقدر به یك مشكل نزدیك شوید كه بتوانید آن را بشكافید. روبه رو شدن با عواقب احتمالی هم به شما كمك می كند كارآمدتر باشید و به شما اعتبار بیشتر می دهد.
برای اینكه متفكری واقع بین تر باشید، باید:
1 . از واقعیت تقدیر كنید.
2 . كارتان را انجام دهید و واقعیات را به دست آورید.
3 . نقاط مثبت و منفی آن را بسنجید.
4 . بدترین حالت ممكن را در نظر بگیرید.
5 . تفكرتان را با منابع تان هم طراز كنید. 

18 - خیلی مهم است كه آخر روز به یاد بیاورید كه می توانید طرز فكرتان را عوض كنید
اینكه یاد بگیرید چطور در فكر كردن استاد شوید باعث می شود تفكری پربازده داشته باشید. اگر بتوانید این خصوصیت را در خود ایجاد كنید طوری كه به عادت همیشگی تان تبدیل شود، تمام طول زندگی فردی موفق خواهید شد.


نوشته شده توسط: موسی نایینی | آخرین ویرایش:چهارشنبه 11 تیر 1393 | نظرات ()

برچسب ها: بهتر فکر کردن ، روشهای بهتر فکر کردن ، افکار خود را کنترول کنید ،
  • تعداد کل صفحات:3  
  • 1  
  • 2  
  • 3  
سیستم افزایش آمار هوشمند تک باکس

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic